Wiadomości z Wielkopolskiej SAMOOBRONY

Skierowane przeciwko ówczesnej polityce rolnej koalicyjnego Rządu SLD i PSL pod przywództwem ówczesnego Przewodniczącego SAMOOBRONY ś.p. Andrzeja Leppera na przestrzeni stycznia, lutego a nawet początków marca 2003 r odbywały się w całej Polsce, w tym również w Wielkopolsce

Te protesty w formie blokad dróg objęły całą Wielkopolskę, w takich miejscowościach jak Koszuty k/Środy, Łubowo k/Gniezna, Gostynia, Pawłowa Żońskiego i Mieściska w pow. Wągrowieckim, Ujścia k/Piły, Cienii Drugiej, Marchwaczu w pow. kaliskim.

Przeciwko protestującym rolnikom celem ich rozpędzenia w wielu miejscach protestów wysyłano oddziały Policji Państwowej, która przy użyciu pałek lub zwartego naporu policjantów przywracała przejezdność dróg. Najbardziej drastyczna forma rozpędzania protestujących rolników zaistniała w miejscowości Cienia Druga, dokąd wysłano specjalny oddział Policji, który użył gładko lufowej broni palnej strzelając kulami plastikowymi i gumowymi bezpośrednio do demonstrantów. Celnością wykazał się jeden z policjantów bowiem kula trafiła prosto w oko protestującego młodego rolnika /trzeba trafu/członka SAMOOBRONY kol. Krzysztofa Nowaka, który przeszedł straszną gehennę. Stało się to w dniu 12 lutego 2003r.

Jakby jeszcze tego było za mało, Policjanci tego oddziału szukali uciekających rolników po okolicznych zagrodach, narażając szczególnie dzieci mieszkańców na przeżycie głębokiego stresu. O tych krwawych wydarzeniach w Cienii Drugiej a także w niedalekim Marchwaczu przypominają postawione już w 2004r. specjalne obeliski z umocowanymi nań o odpowiedniej treści trwałymi tablicami.

Pod tymi obeliskami uczestnicy uroczystości rocznicowych: rolnicy, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych złożyli wiązanki kwiatów. Jak co roku obecni byli członkowie wielkopolskiej Samoobrony w asyście Pocztu Sztandarowego wraz z jej Przewodniczącym Józefem Juszkiewiczem na czele składając wiązanki biało czerwonych kwiatów. Wiązankę kwiatów w asyście pocztu sztandarowego złożyli również zaproszeni przez wielkopolską Samoobronę koledzy związkowcy z woj. .łódzkiego pod kierownictwem Andrzeja Urbaniaka.

Obydwa poczty sztandarowe obecne były przy Ołtarzu Kościoła w Rajsku podczas Mszy Świętej odprawionej w intencji Za Ojczyznę i Za Rolników. Na zakończenie tych uroczystości w Szkole w Marchwaczu zabrali głos Pani Wicewojewoda Wielkopolski, dwaj Posłowe PIS i inni uczestnicy tych uroczystości.

W kuluarach jak co roku przewijał się temat nie rozliczenia osób, które w pamiętnym 2003r. spowodowali te dramatyczne użycie siły przeciwko legalnie protestującym rolnikom. Przypominamy, że dwa lata temu w 2015r.  po zakończeniu mszy św.w Kościele w Rajsku na stopniach Ołtarza przed wszystkimi zgromadzonymi wystąpił Poseł na Sejm Jan Mosiński, który oświadczył, że Posłowie PIS doprowadzą do ujawnienia i ukarania sprawców pobicia i strzelania do protestujących rolników. Domagamy się elementarnej sprawiedliwości.

Opracował: /J.J/

i

 

 GALERIA ZDJĘĆ